• ALTIN (TL/GR)
    414,13
    % 0,41
  • ÇEYREK ALTIN
    677,00
    % 1,30
  • AMERIKAN DOLARI
    7,1681
    % 0,86
  • € EURO
    8,7181
    % 0,90
  • BITCOIN
    352823,668
    % 7,04
  • BIST 100
    1.483,02
    % -2,30
  • ¥ YUAN
    1,1121
    % 1,16
  • РУБ RUBLE
    0,0974
    % 1,31

Erken Ödemelerde Banka Tazminat Talep Edebilir mi?

Erken Ödemelerde Banka Tazminat Talep Edebilir mi?

Bankalar konut finansmanı dışındaki kredilerde erken ödeme tazminatı talep edemez. Eğer konut kredisi faiz oranı değişken ise de ödeme tazminatı talep edemez.

Fakat konut kredilerinde erken ödeme tazminatı alabilir. Bu tazminat,6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 37 maddesinde düzenlenmiştir.
Faiz oranı sabit olan konut kredilerinde ödemenin vadesinden önce yapılması veya kalan tüm borcun kapatılması halinde, erken ödenen miktara göre banka gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmak durumundadır. Erken ödeme tazminatı, gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanır.

Bankanın sizden tahsil edeceği erken ödeme tazminatı; kredinizin kalan vadesi 36 ayı aşmıyorsa erken ödediğiniz tutarın %1’ni, kalan vade 36 ayı aşıyorsa erken ödediğiniz tutarın %2’sini geçemez. Her koşulda, tahsil edilebilecek erken ödeme tazminatı yapılacak faiz/kâr payı indirimi tutarını aşamaz.