• AMERIKAN DOLARI
  8,4765
  % 0,01
 • € EURO
  10,0642
  % 0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  493,76
  % -0,02
 • ÇEYREK ALTIN
  800,00
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  336238,129
  % 3,64
 • DOGECOIN/TL
  1.71
  % 2,36
 • ETHEREUM/TL
  23035
  % 8,31
 • BIST 100
  1.413,80
  % 0,35

Kredi Kartı Limitleri Hakkında Bilgiler!

Kredi Kartı Limitleri Hakkında Bilgiler!

Kredi kartı limitleri nasıl belirlenir? Bankalar, kart başvurusu yapan kişinin gelirleri, mali geçmişi, kredi notu ile yasaklılık/ engel durumlarını değerlendirilerek limit belirler. Bir bireyin sahip olduğu tüm kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartları limiti, ilk yıl için aylık ortalama net gelirinin x 2 katı; ikinci ve sonraki yıllar için ise x 4 katını katını aşamaz

Aidat ücreti olan kredi kartımı, ücretsiz bir kredi kartı ile değiştirmek istiyorum. Banka kredi kartı limitimi düşürür mü? Tüm kredi kartlarının limit belirleme işlemleri ve mevzuatı aynıdır. Bu nedenle talebiniz var ise, banka yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartınızı limiti aynı kalmak kaydıyla ücretsiz kredi kartı ile değiştirmek zorundadır.

Kredi kartı limitim benim bilgim ve izinim dışında düşürülebilir mi? Evet düşürülebilir. Çünkü; Bankalar, kişilerin ekonomik/sosyal durumu, kredi notu vb. bilgilerini dikkate aldığından, kişisel güncelleme yapması sonrasında siz daha düşük limit tanımlayabilir.

İznim olmadan limiti mi artırılabilir mi? Hayır arttırılamaz. Banklar, kart sahibinin izni ve onayı olmadıkça ya da kartınıza periyodik limit artırımı talebiniz/onayınızda yoksa limit artışı yapamaz. Limit artışları size bilgi verilerek yapılması durumunda artışın gerçekleşeceği tarihten 15 gün öncesinde yapılacak bildirime itiraz etmemeniz halinde geçerli olacaktır

Kredi kartı limit aşımı halinde ilave ücret öder miyim? Harcamalarınız ile limitinizi aşmanız ya da kredi kartı limitinizin %20 geçmemek ve bir sonraki hesap döneminde kapatmak koşuluyla bir takvim yılında 2’den fazla olmamak üzere kart limitinde aşım oluşması halinde, aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için akdi faiz yürütülmektedir. Belirtilen şekilde hesaplanan faiz tutarı dışında, ücret ödemezsiniz.