• AMERIKAN DOLARI
  8,4854
  % 0,07
 • € EURO
  10,0604
  % 0,13
 • ALTIN (TL/GR)
  493,39
  % -0,10
 • ÇEYREK ALTIN
  800,00
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  336900,454
  % 4,34
 • DOGECOIN/TL
  1.7
  % 2,65
 • ETHEREUM/TL
  23147
  % 9,46
 • BIST 100
  1.413,80
  % 0,35

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bankalara kredi kartı ve diğer kredili ürün verirken kişinin kredi notuna bakar. Kredi notu, kişinin krediyi geriyi ödeme gücü hakkında bilgi veren önemli bir unsurdur. Kredi notunuz 1.000 puan altındaysa kredi alma şansınız hiç yok denecek kadar azdır. Bazı bankalar ise ipotek karşılığı kredi kullandırabilirler. Bankalarla birebir görüşmeniz, acil kredi, düşük nota kredi, hemen nakit gibi sahte ilanlarla insanları aldatan ve bilgilerinizi çalan web sitelerine itibar etmemeniz önemle duyurulur.

Bizde buradan yola çıkarak Bankakredisial.com olarak kredi notu hakkında sizleri bilgilendirelim istedik.

Kredi Notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için; kişilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme alışkanlıklarına, borçluluk durumlarına, yeni kredili ürünleri ve kredi kullanım yoğunluklarına göre hesaplanan nottur. Kredi Notu 1 ile 1900 arasında değişir. Not 1’den 1900’e doğru ilerledikçe risk seviyesi azalır. 

Findeks Banka Kredi Notu Sorgulama - Part 11

Findeks Kredi Notu; kişilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme alışkanlıklarına, borç durumlarına, yeni kredili ürün ve kredi kullanım yoğunluklarına göre hesaplanan nottur.

Findeks Kredi Notu 1-1900 arasında değişir. Not 1’den 1900’e doğru ilerledikçe risk seviyesi azalır.

Findeks’ten kendi kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi, farklı bir kişinin de notunu öğrenebilirsiniz. Farklı bir kişinin Findeks Kredi Notu’nu öğrenebilmek için onay alınması gerekir. Bu onayı iki farklı şekilde alabilirsiniz:


Birinci yöntem:Findeks Kredi Notu istenen kişi; Findeks Mobil Şube veya İnternet Şubesi’nden Paylaşım Ayarlarını kullanarak, raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun TCKN veya VKN’sini girerek ön onay verebilir.

İkinci yöntem:Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube’den Findeks Kredi Notu alınmak istenen kişinin bilgileri girilerek kişiye SMS atılar ve Findeks Kredi Notu’nun paylaşımı için izin istenir. SMS’e olumlu cevap verilmesi ile onay verilebilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu, aşağıdaki bileşenlerle hesaplanır:Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları(Kredi Notunun %35’ini oluşturur)

Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması Findeks Kredi Notu’nu yükseltir. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Kredi Notunun %35’ini oluşturur)

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplamaya dahil edilmektedir.Yeni Kredili Ürün Açılışları (Kredi Notunun %11’ini oluşturur)

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını arttıran bir unsurdur.Kredi Kullanım Yoğunluğu (Kredi Notunun %10’unu oluşturur)

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

Diğer unsurlar Kredi Notu’nun %9’unu oluşturmaktadır.