• AMERIKAN DOLARI
  8,4396
  % -0,21
 • € EURO
  10,0747
  % -0,32
 • ALTIN (TL/GR)
  492,43
  % -0,93
 • ÇEYREK ALTIN
  796,00
  % -0,73
 • BITCOIN/TL
  358096,337
  % 1,15
 • DOGECOIN/TL
  1.89
  % 6,03
 • ETHEREUM/TL
  21999
  % 5,70
 • BIST 100
  1.392,91
  % 0,09

Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye ile KKTC arasındaki ticaret Türk lirası ile olmalı

Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye ile KKTC arasındaki ticaret Türk lirası ile olmalı

Bakan Pekcan, Kuzey Kıbrıs’taki ziyaretleri kapsamında temaslarda bulunarak sırasıyla Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu ve Başbakan Ersan Saner tarafından kabul edildi.

Başbakan Saner, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs’ın ortak bir hedefe yürüdüğünü belirterek bu hedefin de Kuzey Kıbrıs’ı ekonomik olarak daha ileri taşımak olduğunu ifade etti. Kuzey Kıbrıs ekonomisinin hizmet sektörüne dayalı olarak geliştiğinin altını çizen Saner, bunların başında turizmin geldiğini, tarımsal alanlardan da ciddi gelirler edilebileceğini söyledi. Saner, “Elde ettiğimiz tarım ürünlerinin başta yurtdışı olmak üzere ana vatan Türkiye’de de pazarlanabilmesi için gerekli çalışmaların ortak yapılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Başbakan Saner, Türkiye’deki yazılı programların Kuzey Kıbrıs’taki girişimcilere de aynı şartlar ve koşullarda sunulmasıyla çok ciddi bir ekonomik döngünün olacağını aktardı. Türkiye’nin sanayi bölgelerinin geliştirilmesi konusunda bir marka olduğunu söyleyen Saner, aynı markanın Kuzey Kıbrıs’ta da oluşmasının önemine dikkati çekti.

Saner, her zaman Kuzey Kıbrıs’ın yanında olan Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkürlerini iletti.

‘Türkiye ile KKTC arasındaki ticarette dolar konuşulmamalı’

Bakan Pekcan ise Türkiye’nin her zaman ve her konuda Kuzey Kıbrıs’ın yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs’ın ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılması, Kuzey Kıbrıs’ın ihracatında ürün çeşitliliğinin artırılması ve Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin uluslararası piyasalara sorunsuz olarak ihraç edilmesiyle ilgili bir çalışma başlattıklarını anlatan Pekcan, “Bu çalışmamızda STK’lerimizin ve KKTC iş dünyasının da görüşlerini aldık” diye konuştu.

Pekcan, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs iş dünyalarının karşılıklı görüştüğünü belirterek “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması”nın bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini, gümrüklerdeki iş birliği konusunda Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da vurguladı.

Bugün iş dünyasıyla görüşmesinde bir koşul ileri sürdüklerini hatırlatan Pekcan, “Türkiye ile KKTC arasındaki ticaret Türk lirası ile olmalı, Türkiye ile KKTC arasındaki ticarette dolar konuşulmamalı. Bakın o zaman KKTC’nin Türkiye’ye ihracatı ne kadar artıyor. Bu önemli bir konu, her iki tarafın ticareti menfaatleri açısından da son derece anlamlı” ifadelerini kullandı.

Bakan Pekcan’a, ziyaretleri sırasında, Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Abdurrahman Kaan, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Abdulkadir Akgül ve Kuzey Kıbrıs’tan bazı STK temsilcileri eşlik etti.